Enam kui pooled üle 50-aastastest meestest kaebavad peamiselt eesnäärme healoomulisest suurenemisest (eesnäärme adenoomist) tingitud kusemishäirete üle. Kusemishäirete küsimustik (IPSS) on kõige olulisem uuring healoomulise eesnäärme suurenemise diagnoosimisel ja ravivalikute tegemisel. Testi tegemine ei asenda mingil juhul arsti diagnoosi.
1. Kas urineerimise lõpetamisel jääb Teile tunne, et põis ei saanud päris tühaks?
2. Kas teil tekib vajadus uuesti kuseda juba vähem kui 2 tundi pärast eelmist korda?
3. Kui tihti viimase kuu jooksul olete märganud, et kusejuga mitmel korral katkeb ja algab uuesti?
4. Kas kusemisvajadus on mõnikord nii pakiline, et seda ei saa mitte mingil juhul edasi lükata ja peate kohe minema tualetti?
5. Kui tihti viimase kuu jooksul olete märganud, et kusejuga on nõrk?
6. Kui tihti viimase kuu jooksul olete märganud, et kusemise alustamine nõuab pressimist või pingutust?
7. Keskmiselt mitu korda öö kohta (magamaminekust kuni hommikuse ärkamiseni) olete viimase kuu jooksul pidanud üles tõusma kusemisvajaduse tõttu?
Tulemused ilmuvad siia, kui olete vastanud kõigile 7 küsimusele.
1-7 punkti - teil esinevad vähesed kusemishäired. Hoidke oma eesnäärme tervist! Kui olete üle 45 aasta vana, siis soovitame kontrollida oma eesnäärme seisundit kord aastas kas perearsti, meestearsti või uroloogi juures.
8-19 - teil mõõdukad eesnäärmehaigustele viitavad kusemishäired. Soovitame pöörduda perearsti, meestearsti või uroloogi vastuvõtule.
20-35 punkti - teil esinevad rasked eesnäärmehaigustele viitavad kusemishäired. Soovitame pöörduda perearsti, meestearsti või uroloogi vastuvõtule.